Ach śpij kochanie… problem z bezsennością

Zanim zasnę, muszę przeanalizować w myślach cały dzień i zaplanować jutro. Gdy pojawiają się emocjonalne rozterki, to w ogóle zanim odpłynę mija mnóstwo czasu. Nigdy nie narzekałam na taki tryb. Otulona ciepłą kołdrą, słysząc spokojny oddech śpiącego męża, mogę rozmyślać ile potrzebuję. Sytuacja diametralnie zmieniła się, gdy obok śpi maleństwo, które co trzygodzinny budzi się na mleko. Nocne karmienie i przerywany sen rzutuje na samopoczucie w ciągu dnia. Mama musi mieć przecież ogrom energii…

Chcę nauczyć się szybko zasypiać. Poradniki zasypują banalnymi wskazówkami typu: zrelaksuj się, nie zaglądaj do smartfonu, zasłoń rolety, włącz spokojną muzykę, przewietrz pokój. Banalne i na mnie nie działające. Dobry sen to dzisiaj prawdziwa sztuka. Cenniejszy jest niż milion na koncie. Podobno droga do choroby zaczyna się od bezsenności. Natomiast rynek oferuje mnóstwo technologicznych i farmakologicznych wspomagaczy snu. Jak można sobie pomóc?

Złote rady znalezione w sieci:

1. wstań i podejmij spokojną aktywność na 15 minut jak np. kolorowanie albo czytanie,

2. schowaj zegarek, zaglądanie na godzinę i myślenie ile już nie śpisz tylko pogarsza sytuacje,

3. zastosuj metodę 4-7-8 (Andrew Weil), czyli skupiamy się na oddechu : za pomocą głębokiego wydechu, wydając świszczący odgłos, pozbywamy się całego powietrza. Następnie licząc do 4 wdychamy powietrze przez nos. Przytrzymaj to powietrze przez 7 sekund. Zrób wydech ustami licząc do 8,

4. wizualizuj ze szczegółami spokojne miejsce,

5. spróbuj aromaterapii, olejek lawendowy podobno usypia w mig,

6. skup swoją uwagę na rozluźnianiu po kolei każdych mięśni.

Wspólną podstawą powyższych rad jest skupienie uwagi i silna koncentracja na czymś innym, niż myślenie, że nie można zasnąć.

Najważniejsze, nie martwić się rano, że mało się spało 😉

Na koniec polecam tekst o tym, że kobiety mają przewagę nad mężczyznami w ekstremalnych zawodach (https://www.ft.com/content/0ead55ca-1d85-11e9-a46f-08f9738d6b2b?fbclid=IwAR2hBuauULoUEfEScebFjZbDPPHn7L64AHopJB_Fq_UzuQg7D17IpY78-j8)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s