Dwie ważne książki w grudniu. Karen Le Billon oraz Diane Ducret.

Jestem ogromną wielbicielką książek! Aktualnie mam zakaz ich fizycznego kupowania – półki uginają się pod ich miłym ciężarem. W takiej sytuacji zaprzyjaźniłam się z biblioteką miejską, której wartość dopiero doceniam. Atmosfera między ogromnymi, wysokimi półkami jest bajeczna, co chwilę mijasz drugą osobę, która tak jak Ty szpera w poszukiwaniu tej jedynej, wyjątkowej. Jeszcze w dodatku ta kojąca cisza mimo, iż wokół kręci się kilkanaście osób.

Ostatnim razem wypożyczyłam dwie książki, które wywarły na mnie ogromne wrażenie.

Pierwsza z nich to Francuskie dzieci jedzą wszystko. Jak wyrobić dobre nawyki żywieniowe u dzieci napisana przez Karen Le Billon.

Karen wraz z mężem i dwójką córek w wieku przedszkolnym i szkolnym przeprowadzają się z Kanady do malutkiej miejscowości we Francji. W tym momencie zderzają się dwa światy – Karen nie spodziewała się jak wygląda podejście do wychowania dzieci we Francji. Różni się diametralnie od tego, który propagowany jest w stanach Zjednoczonych. Karen Le Billon na każdej stronie książki uczy się jak zmienić niezdrowe nawyki żywieniowe swoich córek. We Francji maluchy jedzą wszystko, nie grymaszą, nie marudzą, wyjadają wszystko a przede wszystkim nie dostają ogromnej ilości słodyczy, nie podjadają pomiędzy posiłkami. Kultura spożywania posiłków we Francji jest czymś bardzo istotnym. Rodziny jedzą tam wspólnie, razem przygotowują zdrowe, lokalne posiłki i spożywają je w elegancko nakrytej jadalni.

Niech Cię nie zwiedzie myśl, że jest to książka typowo parentingowa.

Co przeniosę z książki?

  • kulturę jedzenia – nigdy więcej nie zjem posiłku na kanapie z włączonym telewizorem. Nie będę opisywać jakie to niezdrowe dla ciała i duszy. Jedzenie jest czynnością społeczną więc odkładam także telefon.
  • różnorodność na talerzu – znamy tylko kilka przepisów, które nieustannie powtarzamy a wystarczy poszperać, aby nauczyć się czegoś nowego. Jedzenie ma smakować i odżywiać a nie zapychać i uzależniać.
  • jako rodzic odpowiedzialny jesteś za swoje dziecko dlatego masz prawo stosować zasady i zwyczaje. Według Francuzów pozwalanie maluchom na wszystko nie jest oznaką zaangażowanego rodzicielstwa a leniwego. Jedzenie nie jest smoczkiem, pociechą, zabawką, łapówką, nagrodą ani substytutem dyscypliny.
Druga pozycja to Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji napisana przez Diane Ducret.

Nie wiem jak trafnie opisać tą antropologiczną książkę, która przedstawia podejście mężczyzn do kobiecości od początków dziejów do współczesności. To historia wielu lat różnorodnych i często sprzecznych poglądów na temat kobiecej seksualności, które wywarły wpływ na losy wielu pokoleń na całym świecie. Jak wiele znaczy to, jak mężczyźni traktują kobiece narządy płciowe. Czy może jak w starożytnym Egipcie i w plemionach afrykańskich, gdzie kobiety traktuje się jak boginie, które mają dar tworzenia nowego życia. Bądź całkowicie przeciwnie, gdzie kobiety karane są za to, że ich seksualność jest bardziej rozwinięta i wszechstronna. To opowieść momentami przerażająca, gdyż przywołuje niewygodne fakty z kart historii. Na stronach nie brakuje bohaterów, którzy wbrew panującej polityce byli odpowiedzialnymi ginekologami i położnymi. Seksualność nie jest tematem tabu a nawet dzisiaj wiele osób nie potrafi wypowiedzieć na głos słowa wagina bez czerwienienia się na twarzy a przecież jest to taka istotna część życia.

Czy wiecie, że Islandczycy mają swoją tradycję związaną ze świątecznym obdarowywaniem bliskich prezentami, która nazywa się „Christmas book flood” – „jólabókaflóð”? 
Otóż każdy otrzymuje minimum jedną nową książkę pod choinkę a później całą rodziną po kolacji siada się w salonie i je czyta. Co za klimat!

Do miłego!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s