GETTING STUFF DONE. Prosty nawyk, który da Ci kopa do działania!

Guru współczesnego zarządzania Peter Drucker słynie z powiedzenia what gets measured, gets managed -> potrafimy zarządzać tym, co możemy zmierzyć.

Istotnym nawykiem w nawigowaniu do swojego celu jest okresowe sprawdzanie czy idzie się po dobrej drodze. Znana i pewnie pomyślisz banalna, ale niedoceniana technika. Systematycznie sprawdzasz i rewidujesz obraną drogę. Możesz robić to w pierwsze poniedziałki miesiąca (podobno poniedziałki i pierwsze dni miesiąca są do tego najodpowiedniejsze pod względem motywacyjnym).

Śledzenie swojego rozwoju jest potężnym narzędziem w motywacji osobistej. Dzień za dniem ucieka błyskawicznie, kolejny piątek, ciągłe wrażenie, że przecież dopiero co wczoraj…

Warto wziąć kartkę i pisać. Planowałaś schudnąć, podskoczyć poziomem wyżej w języku obcym, zrealizować bonusowy projekt? Monitoruj i zapisuj postępy i następne cele, sprawdzaj czy rzeczywiście chcesz coś osiągnąć czy tylko rzucasz takie hasła w eter.

Chodzi przede wszystkim o obserwacje siebie. Dlatego tak dużą popularność zyskują wszelkie planery, bullet books, kalendarze. Pisanie ręczne ma dobroczynny wpływ na mózg: prof. Virginia Berninger z University of Washington, zaobserwowała, że ręczne pisanie mocniej aktywuje rejony czołowej kory mózgowej, odpowiedzialne za pamięć i przyswajanie nowych informacji.

Co jeszcze daje monitorowanie codzienności?

Zwiększa samodyscyplinę więc jeśli jesteś raczej osobą ze słomianym zapałem warto kupić zeszyt i notować. Mówisz – nie mam czasu na takie notowanie – może to twój pseudo powód, usprawiedliwienie niechęci do ponoszenia odpowiedzialności przed sobą za swoje zaniechane działania?

Jak ja się za to zabiorę? Wieczorem, otulona kołdrą wezmę długopis i będę bazgrolić.

a z głośników: George Ezra – Hold My Girl (Official Video)

 

5

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s