Wybierz jedną rzecz w życiu. Prosty mechanizm niezwykłych osiągnięć.

Minimalizm staje się coraz częściej stosowaną filozofią, nieprzewidywalność i turbulencje codzienności zmuszają największych do szukania uproszczeń, które mogłyby pomóc wyjść z labiryntu decyzyjności.

Tym razem skupiam się na zasadzie podejmowania w życiu jednej czynności, która jest tą najważniejszą, przynoszącą satysfakcję w życiu.

Pułapką dla osób zastanawiających się co tak naprawdę chcą robić w życiu jest nadmiar opcji do wyboru. Bycie kim się chce wydaje się być rozwiązaniem pętli krępujących ciało. Rzeczywistość okazuje się trudniejsza. Jesteśmy zabiegani, zaabsorbowani mnogością spraw, dopada nas przeświadczenie, że podejmujemy się coraz większej ilości spraw, ale osiągamy coraz mniej. W życiu trzeba przykleić się do jednej rzeczy, jednej idei, tylko w ten sposób można osiągnąć sukces. Czas jest ograniczony i ponadprzeciętne rezultaty zależą tylko od tego, jak dobrze rozdziela się swoje działania. Usłyszałam kiedyś, że każda wielka zmiana zaczyna się od przewrócenia pierwszej kostki domina. Rzeczywiście tak jest – trudniejszą kwestią jest znalezienie tej jednej rzeczy.

Może też powtarzasz sobie, że nie masz talentu i nie wiesz jaki obrać kierunek. Nie masz zdolności, predyspozycji. Takie podejście skazuje na przeciętność i warto uświadomić sobie ważną sprawę: nikt nie rodzi się z określoną zdolnością a dopiero ciężka, codzienna praca budzi pasję i stwarza talent. Tworzy samonapędzający się cykl: poświęcasz na coś dużo czasu, stajesz się w tym lepszy, rośnie do tego jeszcze większe zamiłowanie, oddajesz jeszcze więcej czasu i energii na doskonalenie tego i tak dalej…  Jest jedno życie, któremu stawia się jeden cel.

Równość to mrzonka, nie osiągnie się wybitnych rezultatów zajmując się wszystkim po trochu. Im jest się starszym, tym bardziej wpada się w pułapkę spraw, które „trzeba załatwić”. Pewnie znana jest Wam zasada Pareto, że za lwią część efektów odpowiada relatywnie niewielka część naszych działań. Czas, aby w ciągu dnia selekcjonować zadania i być produktywnym a nie tylko zajętym. Jeśli chcemy w pełni wykorzystać dzień, najważniejsze zadanie, tą jedną rzecz – należy zrealizować najwcześniej. Poświęcając się wybranej sprawie trzeba liczyć się z tym, że w innych wypadnie się gorzej. To naturalne. Oczywiście wiemy, że na sukces trzeba zapracować, ale nie wiemy, jak pogodzić to z życiem. Zostają nam dwie godziny wieczorem z bliskimi i muszą być to jakościowo najlepsze minuty. Nie przy telefonie, nie na kanapie, nie na sprzątaniu. Złe zarządzanie czasem jest zgubą i nie wolno ignorować nieuchronności mijającej doby. Czas nie czeka na nikogo.

Nikt nie wie, gdzie kończy się jego potencjał. Nie znamy kresu swoich możliwości dlatego trzeba próbować, nie poddawać się i zwyczajnie dążyć do tego, co wydaje się być niemożliwe. Powinniśmy się bać przeciętności. Trzeba nastawić odpowiednio umysł. Za dużo kombinujemy, planujemy, analizujemy a wystarczy zabrać się za jedną, jedyną, najważniejszą rzecz każdego dnia i tak aż do celu. Bez zadawania pytań i wątpliwości czy warto i czy to się uda.

Wyznacz główny cel, który chcesz osiągnąć w perspektywie 5 lat. Później zadaj sobie pytanie co musisz zrobić w przeciągu roku, miesiąca, tygodnia, dnia aby dotrzeć do celu. Tak każdego dnia. Warunkiem sukcesu jest wytrwanie w postanowieniu przez odpowiednio długi czas, po którym przyjdą efekty. Uznany psycholog K. Anders Ericsson obalił mit jakoby talent jest wrodzony a udowodnił, że mistrzostwo osiąga się poprzez dostateczną ilość czasu na naukę. Ericsson opracował koncepcję reguły 10 tysięcy godzin. Celowe, regularne, wieloletnie ćwiczenia prowadzą do mistrzostwa. Nie ma drogi na skróty.

Czas na selekcję priorytetów w życiu i ustalenie najważniejszej dla nas sprawy, którą chcemy osiągnąć. To muszą być konkretne zamierzenia, istotne dla nas.

Źródło: Gary Keller Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s