ZAUFANIE MIĘDZY NAMI. ZAUFANIE WALUTĄ PRZYSZŁOŚCI.

Jako rodzice uczymy nasze dzieci aby nie rozmawiały z nieznajomym, nigdy nie otwierały drzwi obcemu, nie brały nic od nieznanej osoby. To naturalne, że z troski o bezpieczeństwo wprowadza się takie zasady. Budujemy mur bezpieczeństwa wokół dziecka. Od małego w jakiś sposób przyjmujemy postawę wobec drugiej osoby. Jakie jest dzisiaj zaufanie między nami?

Niestety Instytucje w Polsce systematycznie niszczyły swoją wiarygodność i w związku z tym Polacy stanowczo w sondażach podkreślają, że nie ufają Rządowi, Kościołowi, Służbie Zdrowia. Skandale polityczne, korupcje, afery gospodarcze, nadużycia władzy – błędy jednych osób rzutują na obraz całej organizacji.

Sztompka podaje kraje wysokiego zaufania: Norwegia, Szwecja, Holandia, Japonia, natomiast na liście niskiego zaufania znajduje się Polska obok Rosji, Nigerii, Brazylii, Włoszech.

Z jednej strony multiplikują się czynności, które izolują nas od innych ludzi. Coraz więcej spraw możemy załatwić online, zakupy zrobić przy samoobsługowej maszynie. Zmniejsza się aktywność społeczna więc i wzrasta nieufność. W rezultacie boimy się tego, co nie znane.

Z drugiej strony jesteśmy świadkami czegoś olbrzymiego, co dzieje się tuż obok i jest już tak naturalne, że nie zwracamy na to uwagi! Wbrew panującemu przekonaniu, że nie warto ufać drugiej osobie to w skali światowej dzieje się wręcz odwrotnie. Globalizacja pokazuje, że świat jest globalną wioską. O czym myślę?

Codziennie miliardy osób wynajmuje mieszkanie poprzez portal Airbnb – ufając, że zdjęcie lokalu na portalu rzeczywiście jest prawdziwe a prywatna osoba wynajmująca to nie psychopata.

Codziennie miliardy osób wsiada do Ubera – wierzą, że dojadą z punktu A do punktu B w samochodzie nie kierowanym przez taksówkarza.

W Polsce świetnie prosperuje platforma BlaBlaCar – zauważyliście, że nie ma autostopowiczów? To nie prawda – wszyscy przenieśli się do Blablacar.

Codziennie miliardy osób umawia się na randkę poprzez aplikację Tinder – użytkownicy ufają sobie nawzajem i ponoć często pierwsza randka przedłuża się do godzin porannych 😉

Codziennie miliardy osób podaje w internetowych formularzach swoje dane, numer kontaktowy, numery karty – tutaj zaufanie sięga zenitu. Na portalach społecznościowych publikują zdjęcia swoich dzieci. To jak to jest? Ufamy sobie czy nie? Nie boimy się, że nasze dane zostaną przechwycone przez niepożądane ręce?

Wygląda na to, że TECHNOLOGIA pomaga nam zaufać sobie nawzajem. 

W niedługiej przyszłości będą wygrywały tylko te firmy, które będą wiarygodne i konsumenci będą czuli, że mogą im zaufać. Zaufanie stanie się walutą przyszłości. W przesyconym świecie produktów, ludzi oraz idei będziemy szukać tylko wiarygodnych źródeł. Jeżeli jest się wiarygodnym to jest się godnym zaufania. Chcesz aby ktoś uwierzył w Twoje pomysły albo stanął przy Tobie, gdy będziesz tego potrzebować to musisz być wiarygodny, mieć swoje wartości. Wartości, które znasz i stosujesz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s