IKIGAI, po co wstajesz z łóżka?

 

Po całym zamieszaniu wokół książek na temat dobrego życia przedstawionego w wersji lagom i hygge wgłębiłam się w ikigai. Ikigai czyli napęd do życia według Japończyków i ich sposób na długowieczne, szczęśliwe życie. W książce „IKIGAI Japoński sposób na to, jak znaleźć sens w życiu” opisana jest codzienność najdłużej żyjącej ludności wyspy Okinawa. Tytuł brzmi zachęcająco, więc skończyłam czytać książkę w jedno popołudnie i spisuje dla Was swoje notatki.

IKIGAI : iki – żyć a gai – powód. Powód, dla którego wstajemy rano z łóżka, istota życia. Ikigai nie należy utożsamiać z sukcesem zawodowym, nowym samochodem, większym mieszkaniem, luksusową wycieczką. Nie wiąże się z niczym materialnym. Ikigai to szereg drobnych rzeczy, które nadają sens życiu. Żyjemy w kulturze sukcesu, która decyduje o własnej wartości i nie jest to istotą ikigai. Można osiągnąć ten stan niekoniecznie pokazując materialnie tego wszystkim dookoła. Ikigai jest dla sprzedawcy w warzywniaku, mamy opiekującej się dziećmi, prezesa w wielkiej korporacji. Nie ma ograniczeń społecznych.

ikigai jest filozofią, wokół której skupiają się zwyczaje i systemy wartości. Jest konceptem poznawczym i behawioralnym.

W jaki sposób wstajesz rano z łóżka? Nie masz ochoty otwierać oczu? Najchętniej zostałabyś w łóżku? Osoba, która ma w sobie ikigai wie po co wstaje każdego ranka. Zna sens swojego życia, budzi się skoro świt i wita dzień z apetytem. Poświęca swoje życie pracy, chce osiągnąć profesjonalizm w tym co robi. Nigdy się nie poddaje. Obojętnie czym się zajmujesz, wystarczy, że oddasz się całkowicie temu zajęciu a wtedy osiągniesz przepływ.

Taka osoba zna i docenia swoje wartości, których się trzyma. Realizuje własne cele, nie kierując się rozsądkiem i rachunkiem korzyści i strat. Ze spokojem przyjmują wszystko, co przynosi im życie. Życie według ikigai to bycie tu i teraz. Nie trwanie w przeszłości, nie zastanawianie się co będzie a skupienie się na obecnej chwili.

Harmonijne relacje z innymi i z otoczeniem to podstawa ikigai. Mieszkańcy Okinawy są odzwierciadleniem oszczędnej estetyki i powściągliwej elegancji. Nie potrzebują wielu rzeczy, doceniają prawdziwe produkty. Nigdy się nie objadają, jedzą zdrowo i prosto. Ruch jest dla nich czymś automatycznym i naturalnym i nie w takiej zwariowanej wersji nieustannego rzeźbienia ciała, jaką można aktualnie zaobserwować. Żyją spokojnie, odrzucają pośpiech, celebrują najmniejsze rzeczy takie jak picie herbaty.

Ikigai to pięć filarów: zaczynanie od rzeczy małych, uwalnianie siebie, harmonia i trwanie, drobne przyjemności, tu i teraz.

Uważam, że strasznie ciężko znaleźć coś co się uwielbia robić a przede wszystkim docenić to. Poświęcić się temu, doskonalić to. Tak mało z nas ma pasje, a przecież pasji trzeba pozwolić się narodzić. Zaczynać coś od początku, nie poddawać się, nie zniechęcać się i takie podejście doprowadzi do momentu, w którym wiesz dlaczego budzisz się rano.

Jakie zajęcie sprawia Ci twórczą radość?

3 myśli na temat “IKIGAI, po co wstajesz z łóżka?

  1. Czy nadaje to sens w Twoim życiu? Budzisz się rano z apetytem na to, co się wydarzy?
   TO też piękne, że wstajesz bo możesz! Docenienie tego jest dużą wartością.
   Polecam książkę 🙂 Jest tam opis złożoności tej koncepcji.

   Polubienie

 1. A czymże jest sens, poza tym, że jest indywidualną projekcją umysłu, jak wszystkie stany psychiczne. Potrzeba sensu nie zawsze prowadzi do poukładanego życia, bowiem ogromny wpływ ma nas otoczenie. Nie zawsze mamy wybór z kim przystawać, gdzie bywać i jak reagować.
  Wartość jest pojęciem względnym. jak wszystko co podlega ocenie.
  Polecaną książkę przeczytam 😀 , ale nie sądzę, aby wpłynęła na moją filozofię życia.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s